مجله میک آپ

روش های تقویت ناخن

ناخن ها یکی از مهم ترین اعضای بدن است که شبانه روز با آنها در تماس هستیم و همه خانم ها می خواهند ناخن های قوی و زیبا داشته باشند اما گاهی اوقات بر اثر عوامل فیزیکی و شیمیایی ناحن شما آسیب می بیند. برخی افراد برای بهبود و تقویت ناخن شان سراغ مواد شیمیایی و برخی دیگر سراغ مواد طبیعی و گیاهی میروند . اما واقعا برای تقویت ناخن چه کنیم ؟ در اینجا نکات اصلی برای تقویت ناخن ها و جلوگیری از آسیب دیدن ناخن ها آورده شده است.

مانیکور، پدیکور، لاک ناخن یا ژل و پاک کننده های ناخن، ناخن های مصنوعی، شستن ظروف یا شستشوی خانه بدون دستکش، کارهای فیزیکی یا حتی شستن مکرر دست ها می تواند مشکلاتی ایجاد کند. ناخن‌ها اغلب شکننده، نازک و ضعیف می‌شوند و باعث می‌شوند به راحتی بشکنند و کنده شوند. پس چاره چیست؟ راه های پیشگیری از آسیب دیدن ناخن چیست؟ با ماه بانو همراه باشید

ناخن ها را زیاد خیس نکنید

هنگام شستن ظرف ها با مواد شیمیایی دستکش بپوشید و ناخن ها را برای مدت طولانی در حمام یا استخر خیس نکنید. ناخن های خود را در بیشتر زمان خیساندن بیرون از آب نگه دارید. بر خلاف باور عمومی ناخن ها به مرور زمان با این کار آسیب میبینند.

 

آب بنوشید

آبرسانی یکی از مهم ترین روش ها برای داشتن پوست، مو و البته ناخن زیبا است. در طول روز مقدار زیادی آب بنوشید تا کوتیکول های ناخن مقدار زیادی مواد مغذی دریافت کرده و در نهایت به سلامت ناخن تان کمک میکند.

ناخن را کوتاه نگه دارید

اگر با ناخن های ضعیف مشکل دارید، در حین افزایش استحکام و رشد ناخن ها، طول آن را کوتاه کنید. ناخن‌ های کوتاه‌ تر کمتر مستعد شکستن هستند، زیرا لبه‌های در معرض کمتری برای پارگی وجود دارد و سطح کمتری برای جذب آب و مواد شیمیایی وجود دارد. فقط مطمئن شوید که ناخن های خود را در یک جهت سوهان کنید.

روتین مناسب برای ناخن

اگر ناخن های خود را مرطوب نگه ندارید مشکلاتی مانند آویزان شدن ناخن ها و خشکی پوست می تواند منجر به مشکلات بزرگ تری مانند آسیب دیدن تدریجی کوتیکول و کندن ناخن شود و حتی دریچه‌ ای برای ورود باکتری‌ ها به ناخن‌ ها ایجاد می‌کند. برای پیشگیری بهتر است از نرم‌ کننده کوتیکول استفاده کنید تا ناخن شما نرم و مرطوب بماند.

استفاده از روغن های مناسب

روغن ها همیشه راهکاری عالی و طبیعی برای درمان های پوستی و زیبایی بوده اند. البته کرم‌ها، ژل‌ها و لوسیون‌ های زیادی وجود دارند که می‌ توانند بیماری‌ های ما را درمان کنند، اما گاهی اوقات بهتر است مستقیماً به طبیعت برگردیم تا یک درمان مغذی به ما بدهد. روغن نارگیل، روغن آرگان، روغن ویتامین E، روغن درخت چای و روغن کرچک نیز می توانند به رشد و تقویت ناخن کمک کنند. مقدار کمی روغن را در ظرفی بریزید و هر دست را به مدت ۱۰ دقیقه خیس کنید. روغن را روی بستر و کوتیکول ناخن خود ماساژ دهید تا خون به گردش درآید. برای اینکه واقعاً رطوبت را حفظ کنید، سعی کنید ناخن های خود را در شب خیس کنید و در رختخواب دستکش بپوشید. می توانید از روغن های زیر برای سلامت و تقویت ناخن خود استفاده کنید.

از دستکش استفاده کنید

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و شوینده‌ ها می‌تواند ناخن‌ های شما را ضعیف کند حتما وقتی می خواهید ظروف غذا را بشویید از دستکش های مخصوص استفاده کنید تا ناخن و پوست دست تان در معرض مواد شیمیایی و آسیب های درازمدت قرار نگیرد.

از استفاده از ناخن به عنوان ابزار خودداری کنید

وقتی می خواهید درب نوشابه را باز کنید یا یک برچسب را باز کنید این می تواند به ناخن شما آسیب فیزیکی هرچند کم و سطحی بیاورد. تا جای ممکن از اینکه ناخن تان را ابزاری برای کارهای روزمره بکنید دوری نمایید.

ماندگاری مانیکور خود را بیشتر کنید

استفاده بیش از حد از پاک کننده لاک ناخن می تواند ناخن های شما را خشک کند، بنابراین اگر دوست دارید ناخن های خود را لاک نگه دارید، طول عمر مانیکور خود را افزایش دهید تا مدت زمانی که ناخن های شما در معرض پاک کننده قرار می گیرند را کاهش دهید. برای ماندگاری بیشتر رنگ ناخن‌ها، کوتیکول‌های خود را به عقب برانید و از لایه‌های پایه آبرسان و تاپ کت بادوام استفاده کنید که به عنوان درمان‌های تقویت کننده ناخن‌ها، مانند پوشش پایه صاف‌کننده اکسیژن و تاپ کت عملکرد اکسیژن ما، استفاده کنید. با هر لاک روی لبه های آزاد ناخن خود لاک بزنید و هر چند روز یکبار تاپ کت خود را دوباره بزنید.

برای تقویت ناخن چه کنیم ؟

  1. از روغن های زیتون، نارگیل، کنجد و … برای ماساژ ناخن استفاده کنید
  2. از ضدعفونی کننده دست های حاوی الکل خودداری کنید.
  3. هنگام شستن ظروف از دستکش استفاده کنید
  4. آب بنوشید
  5. ناخن ها را هنگام شنا و استحمام زیاد خیس نگه ندارید
  6. سعی کنید ناخن هایتان را کوتاه نگاه دارید